BC057-18-A-A-0150-L-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BC057-18-A-A-0150-L-C
Manufacturer
GCT
Description
18W,1.0MM PITCH PIN HDR,DIL, SMT
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.122 (3.10mm)
Product Status :
Active
Insulation Color :
Black
Global Connector Technology (GCT)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Rating :
250VAC/DC
Features :
Contact Length - Post :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
Applications :
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board
Packaging :
Reel
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Overall Contact Length :
Brand :
Shrouding :
Unshrouded
Product Category :
Number of Rows :
2
Number of Positions :
18
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mated Stacking Heights :
Termination :
Solder
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Series :
BC057
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
0.059 (1.50mm)
GCT BC057-18-A-A-0150-L-C
BC057 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Reel Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 18-Position Board to Board 0.122 (3.10mm) Height