BAS40HYFHT116
Mfr.Part #
BAS40HYFHT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
40V, 120MA, SOT-23, SINGLE, SCHO
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Capacitance @ Vr, F :
Peak Reverse Current :
10(uA)
Package Type :
SSD
Qualification :
AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 μA @ 40 V
Vf - Forward Voltage :
1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 40 mA
Peak Rep Rev Volt :
40(V)
Product :
Schottky Diodes
Repetitive Peak Reverse Voltage :
40V
Supplier Device Package :
SOT-23
Operating Temperature Classification :
Military
Mounting :
Surface Mount
Pin Count :
3
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Forward Current :
120(mA)
Mounting Style :
SMD/SMT
Reverse Recovery Time :
Operating Temperature - Junction :
150°C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Rectifier Type :
Schottky Diode
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Peak Forward Voltage :
1(V)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
0.6(A)
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Configuration :
Single
Product Status :
Active
Current - Average Rectified (Io) :
120mA
Technology :
Si
Configuration :
Single
Diode Type :
Schottky
Rad Hardened :
No
Number of Elements per Chip :
1
Datasheets
BAS40HYFHT116
ROHM Semiconductor BAS40HYFHT116
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1 V @ 40 mA 150°C 10 µA @ 40 V Tape and Reel TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS40HYFHT116 Overview
On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 10(uA).
BAS40HYFHT116 Features
the peak reverse is 10(uA)
BAS40HYFHT116 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
BAS40HYFHT116 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB