BAS4006E6433HTMA1
Mfr.Part #
BAS4006E6433HTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Average Rectified Current :
120mA
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Forward Voltage :
1V
Reverse Recovery Time :
100 ps
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
3
Mount :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
Gull wing
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Output Current-Max :
0.12A
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Min Operating Temperature :
-55°C
SILICON
Forward Current :
120mA
Power Dissipation-Max :
0.25W
Voltage - Rated DC :
40V
EAR99
Element Configuration :
Common Anode
HTS Code :
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current Rating :
120mA
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
BAS40-06
Datasheets
BAS4006E6433HTMA1
Infineon Technologies BAS4006E6433HTMA1
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 120mA 40V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS4006E6433HTMA1 Overview
In the case of 1V forward voltage, the device will operate.0.12A is the maximum output voltage array can support.In the case of 120mA forward voltage, the device will operate.From the part, a current of 120mA can be drawn.
BAS4006E6433HTMA1 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.12A
BAS4006E6433HTMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
BAS4006E6433HTMA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23