BAS4002S-02LRHE6327
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS4002S-02LRHE6327
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
SOD-882
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 40V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Element Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Base Part Number :
BAS4002
Forward Current :
200mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SOD-882
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
200mA
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
12pF @ 5V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 200mA
Peak Reverse Current :
10μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
200mA DC
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2A
Max Operating Temperature :
150°C
Infineon Technologies BAS4002S-02LRHE6327
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 550mV @ 200mA -55°C~150°C 10μA @ 40V Tape & Reel (TR) SOD-882 Surface Mount
BAS4002S02LRHE6327XTSA1 Overview
There is an average rectified current of 200mA volts for this device.The allowable value of forward current reaches 200mA.In the datasheets, the peak reverse is 10μA, as indicated by the data chart.
BAS4002S02LRHE6327XTSA1 Features
an average rectified current of 200mA volts
the peak reverse is 10μA
BAS4002S02LRHE6327XTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
BAS4002S02LRHE6327XTSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB