BAS40-07V,115
Mfr.Part #
BAS40-07V,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Datasheet
Download
Description
NOW NEXPERIA BAS40-07V - RECTIFI
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
200mA
Diode Type :
Schottky
Forward Current :
120mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
4
Pin Count :
6
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Forward Voltage :
1V
Output Current-Max :
0.12A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Peak Reverse Current :
10μA
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Weight :
4.535924g
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SOT-563, SOT-666
Length :
6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200mA
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Radiation Hardening :
No
Diode Configuration :
2 Independent
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
HTS Code :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 40V
Average Rectified Current :
120mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.35mm
Number of Pins :
6
Min Operating Temperature :
-65°C
Height :
6.35mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
BAS40-07V,115
Nexperia BAS40-07V,115
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 120mA 40V-DC 2-Element SOT-563, SOT-666 Surface Mount
BAS40-07V,115 Overview
Devices that have a forward voltage of 1V will operate.The maximum output voltage is 0.12A.Keeping the surge current under 200mA and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 120mA will operate.The reverse voltage peak of this device is 10μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 10μA.
BAS40-07V,115 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.12A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
BAS40-07V,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc.
BAS40-07V,115 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23