BAS40-06WH6327
Mfr.Part #
BAS40-06WH6327
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Reverse Recovery Time :
100 ps
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Average Rectified Current :
120mA
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
120mA
Mount :
Schottky
Reference Standard :
AEC-Q101
Number of Pins :
3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Contact Plating :
Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200mA
Number of Elements :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Output Current-Max :
0.12A
Forward Voltage :
1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Base Part Number :
BAS40-06W
Mounting Type :
Surface Mount
Halogen Free :
Halogen Free
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
0.25W
Element Configuration :
Common Anode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
Datasheets
BAS40-06WH6327
Infineon Technologies BAS40-06WH6327
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 120mA 40V-DC 2-Element SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAS4006WH6327XTSA1 Overview
Devices that have a forward voltage of 1V will operate.The maximum output voltage is 0.12A.Devices that have a forward voltage of 120mA will operate.
BAS4006WH6327XTSA1 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.12A
BAS4006WH6327XTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
BAS4006WH6327XTSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23