BAS40-04W,115
Mfr.Part #
BAS40-04W,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Dual
Forward Voltage :
1V
Height :
6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200mA
Width :
6.35mm
260
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Lead Free
Max Surge Current :
200mA
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-65°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
6.35mm
Mount :
Schottky
Average Rectified Current :
120mA
Number of Pins :
3
Base Part Number :
BAS40-04W
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200mA
Number of Elements :
2
Forward Current :
120mA
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Weight :
4.535924g
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 40V
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Peak Reverse Current :
10μA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Pin Count :
Output Current-Max :
0.12A
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Published :
Current - Average Rectified (Io) :
120mA DC
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Factory Lead Time :
4 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40mA
Datasheets
BAS40-04W,115
Nexperia BAS40-04W,115
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 120mA 40V-DC 2-Element SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAS40-04W,115 Overview
In operation, this device will be set to 1V volts forward.There is a maximum output voltage of 0.12A.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 200mA.In operation, this device will be set to 120mA volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 10μA V.When it's reverse biased, it's maximal reverse leakage current is 10μA.
BAS40-04W,115 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.12A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
BAS40-04W,115 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc.
BAS40-04W,115 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23