BAS16/DG/B4215
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS16/DG/B4215
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
RECTIFIER DIODE, 0.215A, 100V
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Datasheets
BAS16/DG/B4215
NXP Semiconductors BAS16/DG/B4215
BAS16/DG/B4215 Overview
BAS16/DG/B4215 Features
BAS16/DG/B4215 Applications
There are a lot of NXP USA Inc.
BAS16/DG/B4215 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB