B78148T1332K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B78148T1332K
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 420MA 500MOHM TH
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
40 @ 7.96MHz
Current - Saturation :
Package / Case :
Radial
Shielding :
Unshielded
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead/Base Style :
Composition :
Wirewound
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Max DC Current :
420mA
Packing Method :
Ammo Pack
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 7.96MHZ
Operating Temperature (Max) :
125°C
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
500 mOhm Max
Tolerance :
10%
Height - Seated (Max) :
0.386 (9.80mm)
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Weight :
250mg
Height Seated (Max) :
9.8044mm
DC Resistance (DCR) - Parallel :
500MOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
13mm
Pbfree Code :
yes
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Construction :
Axial
Test Frequency :
7.96MHz
Inductance :
3.3 µH
DC Current :
420mA
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
420mA
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Size / Dimension :
0.130 Dia (3.30mm)
Ratings :
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
MCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Diameter :
0.6 mm
Datasheets
B78148T1332K
B78148T1332K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from EPCOS stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD