B57540G0502J002
Mfr.Part #
B57540G0502J002
Package / Case
Bead
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3480K BEAD
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance in Ω @ 25°C :
5k
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
B25/100 :
3497K
Terminal Placement :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Package / Case :
Bead
Published :
Resistance Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
B25/85 :
3480K
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Max :
180mW
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Rated Power Dissipation (P) :
0.018W
Thermal Sensitivity Index :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B57540G0502J002
NTC THERMISTOR 5k Through Hole -55°C~200°C 3480K Bulk
B57540G0502J002 Overview
In the package of a Bulk, NTC thermistors are contained. It is included in the Bead package for your convenience. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±5% in order to function properly. NTC thermistors should be set to -55°C~200°C temperature to ensure reliable performance. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. Power set by NTC thermistors is 180mW. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.018W.
B57540G0502J002 Features
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~200°C
Rated Power Dissipation: 0.018W