B43763C9478M000
Mfr.Part #
B43763C9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Impedance :
30mOhm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Height Seated (Max) :
3.858 98.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
20.5A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Series :
B43763
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700µF
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
B43763C9478M000
B43763 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals