B43742B9228M000
Mfr.Part #
B43742B9228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Capacitance :
2200µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.531Dia 64.30mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
B43742
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
7.82A @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
3.217 81.70mm
Datasheets
B43742B9228M000
EPCOS (TDK) B43742B9228M000
B43742 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals