B43720B8338M000
Mfr.Part #
B43720B8338M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 600V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Series :
B43720
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
600V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100Hz
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
3300µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
13.9A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
6.681 169.70mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43720B8338M000
B43720 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals