B43713A6478M000
Mfr.Part #
B43713A6478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Height Seated (Max) :
5.728 145.50mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
4700µF
Ripple Current @ Low Frequency :
17.5A @ 100Hz
Impedance :
34mOhms
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43713A6478M000
EPCOS (TDK) B43713A6478M000
B43713 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals