B43704A5478M000
Mfr.Part #
B43704A5478M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Stock
32
In Stock :
32
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
18.7A @ 100Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Capacitance :
4700µF
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
34mOhms
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Series :
B43704
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
4.693 119.20mm
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Datasheets
B43704A5478M000
EPCOS (TDK) B43704A5478M000
B43704 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals