B43701B9478M000
Mfr.Part #
B43701B9478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
13.4A @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Height Seated (Max) :
3.846 97.70mm
Series :
B43701
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
50mOhm
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Datasheets
B43701B9478M000
EPCOS (TDK) B43701B9478M000
B43701 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals