B43640C5227M007
Mfr.Part #
B43640C5227M007
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance :
670mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
1.05A
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
450V
Datasheets
B43640C5227M007
EPCOS (TDK) B43640C5227M007
220μF Capacitor 20% 1.05A 10.0076mm Radial