B43640A2278M000
Mfr.Part #
B43640A2278M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current :
3.47A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarity :
Polar
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.7mF
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
200V
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Number of Terminations :
2
Impedance :
75mOhm
Package / Case :
Radial
Datasheets
B43640A2278M000
EPCOS (TDK) B43640A2278M000
2.7mF Capacitor 20% 3.47A 10.0076mm Radial