B43601H2687M80
Mfr.Part #
B43601H2687M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
10000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Series :
B43601
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
32 Weeks
Capacitance :
680μF
Height :
25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Bulk
Impedance :
180mOhm
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.98A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.98A
Diameter :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43601H2687M80
EPCOS (TDK) B43601H2687M80
B43601 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.98A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In