B43601E2277M80
Mfr.Part #
B43601E2277M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.37A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
270μF
Ripple Current :
1.37A
Tolerance :
±20%
Impedance :
460mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Height :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm @ 100Hz
Diameter :
22mm
Datasheets
B43601E2277M80
B43601 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.37A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In