B43601B5127M62
Mfr.Part #
B43601B5127M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.01A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.01A
Impedance :
1.27Ohm
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
120μF
Datasheets
B43601B5127M62
EPCOS (TDK) B43601B5127M62
B43601 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.01A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead