B43544A6157M067
Mfr.Part #
B43544A6157M067
Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Capacitance :
150µF
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Length :
45mm
Ripple Current :
2850mA
Terminal Pitch :
10mm
Packing Method :
Cardboard
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Max) :
105°C
Negative Tolerance :
20%
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Positive Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
25mm
ESR :
150 mΩ
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
B43544A6157M067
EPCOS (TDK) B43544A6157M067
B43544 150μF Capacitor 2850mA