B43540B5107M60
Mfr.Part #
B43540B5107M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Voltage - Rated :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
960mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 100Hz
Capacitance :
100μF
Impedance :
1.37Ohm
Diameter :
30mm
Ripple Current :
1.05A
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43540B5107M60
EPCOS (TDK) B43540B5107M60
B43540 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In