B43540A9397M82
Mfr.Part #
B43540A9397M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Capacitance :
390µF
Termination :
Snap in
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
45mm
Life (Hours) :
10000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
30mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
B43540
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Impedance :
190mOhm
Ripple Current :
2.78A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.78A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.858 47.20mm
Datasheets
B43540A9397M82
EPCOS (TDK) B43540A9397M82
B43540 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.78A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead