B43520A6567M000
Mfr.Part #
B43520A6567M000
Package / Case
Radial, Can - 5 Lead
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V RADIAL
Bulk
Height Seated (Max) :
2.913 74.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
500V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.36A @ 100Hz
Ripple Current :
2.4A
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 100Hz
Lead Diameter :
1.1 mm
Capacitance :
560μF
Series :
B43520
Package / Case :
Radial, Can - 5 Lead
Impedance :
290mOhms
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
500V
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43520A6567M000
EPCOS (TDK) B43520A6567M000
B43520 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - 5 Lead