B43511C9158M000
Mfr.Part #
B43511C9158M000
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
1500μF
Impedance :
70mOhms
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
4.016 102.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43511C9158M000
EPCOS (TDK) B43511C9158M000
B43511 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead