B43511C5567M007
Mfr.Part #
B43511C5567M007
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
3.6A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
40mm
Capacitance :
560μF
Voltage - Rated :
450V
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Packaging :
Bulk
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.6A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.835 72.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
60mm
Number of Pins :
4
Life (Hours) :
12000 hours
Impedance :
290mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43511C5567M007
EPCOS (TDK) B43511C5567M007
B43511 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.6A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead