B43510A9128M000
Mfr.Part #
B43510A9128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
0.15 %
Diameter :
35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
100mm
Capacitance :
1200μF
Series :
B43510
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lead Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
400V
Lead Diameter :
800 µm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
6.1A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
100Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
6.1A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Pins :
4
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
400V
Datasheets
B43510A9128M000
B43510 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.1A -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead