B43508C9277M67
Mfr.Part #
B43508C9277M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
460mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.13A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
B43508
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Height :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current :
1.13A
Capacitance :
270μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
640mOhm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43508C9277M67
EPCOS (TDK) B43508C9277M67
B43508 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.13A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In