B43508C9277M
Mfr.Part #
B43508C9277M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
270μF
Series :
B43508
ESR (Equivalent Series Resistance) :
460mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Impedance :
640mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Ripple Current :
1.13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.13A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B43508C9277M
EPCOS (TDK) B43508C9277M
B43508 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.13A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In