B43505C5107M007
Mfr.Part #
B43505C5107M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Aluminum
5000 hours
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
450V
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Lead Pitch :
10mm
Length :
30mm
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-25°C
Tolerance :
20%
Diameter :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.36Ohm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.54646mA
Ripple Current :
760mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.17
Capacitance :
100μF
Datasheets
B43505C5107M007
EPCOS (TDK) B43505C5107M007
100μF Capacitor 20% Bulk 760mA 10mm Aluminum