B43505A9227M80
Mfr.Part #
B43505A9227M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
40mm
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Series :
B43505
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.3A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Impedance :
500MOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43505A9227M80
EPCOS (TDK) B43505A9227M80
B43505 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In