B43505A2108M002
Mfr.Part #
B43505A2108M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Polar
Lead Diameter :
800 µm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Capacitance :
1000µF
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
45mm
Ripple Current :
3.1A
Series :
B43505
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100Hz
Impedance :
160mOhms
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B43505A2108M002
EPCOS (TDK) B43505A2108M002
B43505 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In