B43504J2108M62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504J2108M62
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Impedance :
180mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
B43504
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
2.51A
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.51A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
1000µF
Height :
30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
Datasheets
B43504J2108M62
EPCOS (TDK) B43504J2108M62
B43504 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.51A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead