B43504G2108M7
Mfr.Part #
B43504G2108M7
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
50mm
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
2.5A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
25mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Impedance :
180mOhm
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43504G2108M7
EPCOS (TDK) B43504G2108M7
B43504 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In