B43504E2228M62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504E2228M62
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
4.4A
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
B43504
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.4A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2200µF
Life (Hours) :
3000 hours
Datasheets
B43504E2228M62
EPCOS (TDK) B43504E2228M62
B43504 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead