B43504B9227M000
Mfr.Part #
B43504B9227M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Stock
70
In Stock :
70
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
10mm
Material :
Aluminium
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
400V
Termination :
Snap in
Dissipation Factor :
0.15 %
Max Operating Temperature :
105°C
Leakage Current :
0.87147mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Aluminum
Test Frequency :
100Hz
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Tolerance :
20%
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Capacitance :
220μF
JESD-609 Code :
e3
Length :
35mm
Height :
35mm
Number of Pins :
2
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
1.11A
Diameter :
30mm
Datasheets
B43504B9227M000
EPCOS (TDK) B43504B9227M000
220μF Capacitor 20% Bulk 1.11A 10mm Aluminum