B43504A9567M82
Mfr.Part #
B43504A9567M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Polar
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
560μF
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Voltage - Rated :
400V
Height :
50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
2.23A @ 100Hz
Impedance :
200mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current :
2.23A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43504A9567M82
EPCOS (TDK) B43504A9567M82
B43504 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.23A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead