B43504A9107M87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504A9107M87
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
880mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
400V
Impedance :
1.09Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
22mm
Ripple Current :
640mA
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 100Hz
Height :
35mm
Capacitance :
100μF
Series :
B43504
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43504A9107M87
B43504 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In