B43504A5826M62
Mfr.Part #
B43504A5826M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
35mm
Impedance :
1.95Ohm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.65Ohm @ 100Hz
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
B43504
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Capacitance :
82µF
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
580mA
Diameter :
22mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
580mA @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43504A5826M62
B43504 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 580mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead