B43504A397M80
Mfr.Part #
B43504A397M80
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Capacitance :
390µF
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
52.197mm
Voltage - Rated :
420V
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.7A
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
30mm
Height :
50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Impedance :
410mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Polar
Datasheets
B43504A397M80
EPCOS (TDK) B43504A397M80
390μF Capacitor 20% 1.7A 10.0076mm Radial