B43504A2687M60
Mfr.Part #
B43504A2687M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Capacitance :
680μF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
25mm
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.1A
Impedance :
230mOhm
Series :
B43504
Datasheets
B43504A2687M60
EPCOS (TDK) B43504A2687M60
B43504 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In