B43504A2128M67
Mfr.Part #
B43504A2128M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
3.2A
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1200μF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
B43504
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
B43504A2128M67
EPCOS (TDK) B43504A2128M67
B43504 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In