B43504A2108M87
Mfr.Part #
B43504A2108M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100Hz
Series :
B43504
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
250V
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 100Hz
Ripple Current :
2.8A
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43504A2108M87
EPCOS (TDK) B43504A2108M87
B43504 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In