B43504A157M60
Mfr.Part #
B43504A157M60
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
420V
Package / Case :
Radial
Polarity :
Polar
Height :
35mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
37.0078mm
Life (Hours) :
3000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Impedance :
1.07Ohm
Diameter :
25mm
Capacitance :
150µF
Tolerance :
20%
Ripple Current :
850mA
Datasheets
B43504A157M60
EPCOS (TDK) B43504A157M60
150μF Capacitor 20% 850mA 10.0076mm Radial