B43501C2477M67
Mfr.Part #
B43501C2477M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.96A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
1.96A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 100Hz
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Diameter :
25mm
Impedance :
280mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
B43501C2477M67
EPCOS (TDK) B43501C2477M67
B43501 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.96A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In