B43501A5567M80
Mfr.Part #
B43501A5567M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
560μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.91A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
55mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
290mOhm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.91A @ 100Hz
Diameter :
35mm
Datasheets
B43501A5567M80
EPCOS (TDK) B43501A5567M80
B43501 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.91A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In