B43501A3157M000
Mfr.Part #
B43501A3157M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Material :
Aluminium
Length :
40mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
150µF
Max Operating Temperature :
85°C
Through Hole
Dissipation Factor :
0.15 %
Voltage - Rated DC :
385V
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Termination :
Snap in
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated :
385V
Test Frequency :
100Hz
Ripple Current :
1.1A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
Impedance :
710mOhms
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
440mOhm @ 100Hz
Number of Pins :
2
Datasheets
B43501A3157M000
EPCOS (TDK) B43501A3157M000
B43501 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In