B43484A5688M000
Mfr.Part #
B43484A5688M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
21mOhms
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
18.5A @ 100Hz
Series :
B43484
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Height Seated (Max) :
6.681 169.70mm
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
6800µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43484A5688M000
B43484 6800μF Capacitor ±20% Tray Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals