B43458A5338M003
Mfr.Part #
B43458A5338M003
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Capacitance :
3.3mF
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
450V
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
105.7mm
Leakage Current :
6.2749mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Test Frequency :
100Hz
Lead Pitch :
31.7mm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Stud Mount
Ripple Current :
12A
Package / Case :
Aluminum
Diameter :
76.9mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Binding Post
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
12000 hours
Packing Method :
Box
Surface Mount :
No
Datasheets
B43458A5338M003
EPCOS (TDK) B43458A5338M003
3.3mF Capacitor 20% 12A 31.7mm Aluminum